Kocioł warzelny – przechylny czy stały?

Wykorzystywane w gastronomii kotły warzelne można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. I choć różnice technologiczne pomiędzy nimi są dość niewielkie, to w praktyce przekładają się one na realne korzyści w odniesieniu do przygotowywania potraw.

Kocioł w konstrukcji stałej

Stacjonarny kocioł warzelny do gotowania to urządzenie, które jest zabudowane w sposób stojący. Oznacza to, że znajduje się on w ściśle określonym miejscu i w żaden sposób nie może być przechylany, gdyż będzie to grozić rozlaniem jego zawartości i poparzeniem użytkownika. Kotły te są dość proste, a ich obsługa wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Charakteryzują się one bardzo dużą pojemnością i niezawodnością, ale też relatywnie dużą masą, która w pewnych przypadkach może utrudniać pracę z urządzeniem.

Kocioł w wariancie przechylnym

Alternatywą dla powyższych urządzeń są kotły warzelne gastronomiczne projektowane w wariancie przechylnym. Jak można się domyślić, są to kotły wyposażone w specjalny, uchylny mechanizm, dzięki któremu można łatwiej przelewać zawartą w nich ciecz. Zaprojektowane w ten sposób kotły są dużo bezpieczniejsze dla użytkownika i jednocześnie zapewniają maksimum komfortu w trakcie pracy. Posiadają one również specjalną powłokę, która chroni użytkownika przed poparzeniem.

Kotły i ich zastosowanie

Biorąc pod uwagę funkcjonalność powyższych wariantów kotłów warzelnych trudno wybrać model lepszy lub gorszy. Kotły stałe są przeznaczone głównie dla bardzo dużych obiektów, gdyż na to pozwala ich zwiększona objętość, a co za tym idzie – również i masa. Z kolei kotły uchylne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na jedzenie jest mniejsze. Ich ograniczona masa sprawia, że przechylanie ich jest dużo łatwiejsze, a co za tym idzie zmniejsza się ryzyko rozlania lub poparzenia.

Podsumowując, kotły warzelne gastronomiczne są skonstruowane w ten sposób, by każdy ich użytkownik mógł znaleźć wśród nich wariant odpowiedni dla siebie. Niestety, na dziś dzień trudno zaprojektować sprzęt o uniwersalnych właściwościach.