Jakie właściwości lecznicze ma kurkuma mielona?

Ostryż – roślina z rodziny imbirowatych, znany jest i stosowany w medycynie naturalnej Chin oraz innych państw azjatyckich od tysiącleci. Od pewnego czasu kurkuma mielona polecana jest także przed medyków z naszej strefy geopolitycznej. Jakie walory kurkumy decydują o jej przydatności medycznej?

Kurkuma mielona – jedz na zdrowie!

Kurkuma ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. W okresie chłodów, wilgoci, mrozów warto popijać herbatkę z dodatkiem szczypty mielonej kurkumy. Można ją także dodawać do różnych potraw: ryżu, makaronu, zup – głównie rosołu, sosów, warzyw czy do dań mięsnych.
Spożywanie kurkumy wzmacnia siły obronne organizmu w walce z bakteriami, wirusami, pleśniami, pasożytami. Kurkumina znajdująca się w proszku ma działanie antyoksydacyjne, czyli oczyszczające organizm z wolnych rodników odpowiedzialnych za nowotwory
Kurkuma łagodzi bóle menstruacyjne oraz wszelkie inne dolegliwości bólowe. Pomaga przy zapaleniach o podłożu reumatycznym.
Kurkuma mielona wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego i obniża poziom cholesterolu we krwi.


Naukowcy są zgodni co do tego, że kurkuma wydatnie wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Jest coraz częściej stosowana do leków antydepresyjnych. Farmaceuci pracują nad formułą leku na chorobę Alzheimera.
Kurkuma przyspiesza przemianę materii – uważana jest za skuteczny specyfik w terapiach odchudzających.

Jak stosować kurkumę mieloną?
Nie trzeba być mistrzem kuchni, żeby jeść zdrowe dania z kurkumą. Wystarczy odrobina przyprawy wsypana do napojów, zup, sosów, mięs. Kurkuma pięknie barwi ciasto drożdżowe, podnosi jego walory smakowe. Można ją użyć do wypieku tradycyjnych skandynawskich ciastek Lusskatter, które w oryginalnej wersji zawierają kosztowny szafran.
Kurkuma doskonale sprawdza się w roli barwnika poza kuchnią; dzięki niej słoneczną barwę zyskają ulubione masy naszych dzieci: plastelina, bąbolina, ciastolina, modelina czy skorupki wielkanocnych pisanek.