Na co zwrócić uwagę wybierając kieliszki do wina?

Eleganckie kieliszki do wina bez wątpienia są podstawowym wyposażeniem domowego barku, dlatego też tym bardziej warto rozejrzeć się za ciekawymi naczyniami. W barku powinny znaleźć się kieliszki do białego i czerwonego wina. Istnieją także specjalne kieliszki do szampana. Nowością na rynku są specjalne kieliszki do win musujących i deserowych.

Najlepsze kieliszki do czerwonego wina

Kieliszki do wina czerwonego gastropuls.pl powinny być nieco większe i co najważniejsze koniecznie muszą posiadać pękatą czaszę. Największym zainteresowaniem cieszą się klasyczne kieliszki o kształcie tulipana, które stopniowo zwężają się ku górze. Kieliszki do czerwonego wina są znacznie większe i wyższe od kieliszków do białego wina. W dużej mierze to właśnie dzięki szerszym kieliszkom wino będzie miało znacznie większy kontakt z powietrzem. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że szybciej wydobędzie się niepowtarzalny aromat, dzięki czemu można liczyć na gładszy i delikatniejszy smak wina. Kieliszki o bardzo dużej pojemności najlepiej sprawdzą się w przypadku starszych gatunków wina czerwonego. Smukłe kieliszki są idealnym wyborem dla osób, które przepadają za ciężkim winem czerwonym (np. Bordeaux). Kieliszki w kształcie tulipana najczęściej wykorzystywane są do serwowania win typu burgund.

Najlepsze kieliszki do białego wina

Kieliszki do białego wina powinny być smukłe i co najważniejsze koniecznie muszą posiadać długą nóżkę. Jak wspomniano powyżej kieliszki do białego wina są znacznie mniejsze od kieliszków do czerwonego wina. Wynika to oczywiście z tego, że białe wino nie potrzebuje tak dużego kontaktu z powietrzem. Pamiętać należy o tym, że w zbyt dużych kieliszkach niestety aromat białego wina może szybko się zgubić. Mniejsza czaszka znacząco ułatwia utrzymanie niższej temperatury. Dzięki niej zdecydowanie łatwiej jest ochronić wrażenia zapachowe. Szerokie kieliszki o kształcie tulipana idealnie nadają się do serwowania młodego i delikatnego wina białego.

Idealny kieliszek do wina różowego

W Polsce wino różowe cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i to nie tylko w sezonie letnim. W przypadku wina różowego warto wybrać kieliszki dzięki którym będzie można utrzymać niską temperaturę trunku. Najlepszym wyborem są kieliszki o węższej i krótszej czaszy. Do lekkiego wina różowego najlepiej sprawdzą się kieliszki o mniejszej pojemności, które rozszerzają się ku górze. Smukłe i zamykające się ku górze kieliszki najlepiej sprawdzą się do aromatycznego wina różowego. Jeżeli chodzi o kieliszki do wina musującego i szampana to najlepiej wybrać modele typu flet.