Stacja zmiękczania wody. Do czego służy to urządzenie?

Do czego służy stacja zmiękczania wody? Przeczytaj nasz tekst i przygotuj się na nie lada wyzwanie, ponieważ czeka Cię dawka solidnej wiedzy. Do dzieła!

Stacja zmiękczania wody. Podstawowe informacje

Stacja zmiękczania wody jest urządzeniem, które ma za zadanie usuwać z wody tzw. twarde jony. Rozumie się przez to między innymi wapń (Ca) i magnez (Mg). Cały ten proces jest określany jako tzw. wymiana jonowa. Jest to bardzo ważne, ponieważ twarda woda, tj. ciecz zawierająca twarde jony, może spowodować szereg problemów, w tym na przykład osadzanie się kamienia na powierzchniach, poważne zanieczyszczenie rur i urządzeń, a także, o czym również nie należy zapominać utrudnione mycie naczyń i ubrań. Stacja zmiękczania wody pozwala rozwiązać te problemy poprzez opisany wyżej proces pozbywania się twardych jonów z wody.

Stacja zmiękczania wody. Budowa

stacja zmiękczania wody

Stacja zmiękczania wody to urządzenie, które składa się z dwóch głównych elementów:

  • zbiornika z żywicą jonową,
  • kontrolera do sterowania procesem wymiany jonowej.

Żywica jonowa to materiał, który ma zadanie wymieniać jony twarde na sodowe. Proces ten zachodzi wówczas, gdy woda przepływa przez zbiornik zawierający żywicę jonową. Jony twarde zostają wychwycone przez żywicę, a jony sodowe są uwalniane do wody.

Stacja do zmiękczania wody jest chętnie wykorzystywana w celu poprawy jakości wody w domach, a także w przedsiębiorstwach z takich sektorów jak

  • chemiczny (twarda woda może sprawić, że preparaty kosmetyczne stracą swoje cenne właściwości),
  • spożywczy (jest tak, ponieważ twarda woda może negatywnie wpłynąć na jakość żywności i napojów),
  • hotelarski (zmiękczanie wody jest niezbędne, jeśli firma z branży hotelarskiej pragnie zapewnić swoim gościom miękką wodę podczas kąpieli i mycia).