Komosa ryżowa to bogactwo składników odżywczych

Nasiona komosy ryżowej to w ostatnim czasie bardzo popularny składnik wielu diet. Roślina ta jest jedną z najstarszych roślin uprawnych, której wartości odżywcze są doceniane od wieków. Dzięki bogatej zawartości aminokwasów roślinnych oraz skrobi, quinoa z powodzeniem może być stosowana jako substytut tradycyjnych kasz, makaronów oraz ryżu. Może ona być także używana jako składnik diet bezmięsnych lub z ograniczoną podażą mięsa.

Wartości odżywcze jakie posiada komosa ryżowa

Quinoa w rzeczywistości nie jest zbożem. Jest to roślina, która wytwarza nasiona bogate w skrobię, dlatego jest określana mianem pseudozboża.

Komosa ryżowa (tutaj) jest bogactwem wielu aminokwasów roślinnych, które sprawiają, że jest ona bardzo odżywcza. Zawartość białka roślinnego w nasionach komosy jest 2 razy większa niż w ziarnach ryżu. Dzięki tak wysokiej podaży białek roślinnych, stosowana jest ona jako zamiennik mięsa w diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej. Z powodzeniem jest także używana jako urozmaicenie diety mięsnej.

Co ciekawe, quinoa nie zawiera glutenu, w przeciwieństwie do tradycyjnych produktów zbożowych. Może być przez to stosowana w dietach bezglutenowych.

Komosa ryżowa jest źródłem wielu minerałów potrzebnych do rozwoju i funkcjonowania organizmu ludzkiego. W swoim składzie posiada, między innymi, minerały takie jak mangan, magnez oraz wapń, selen, cynk lub żelazo. Nasiona komosy są także źródłem witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego.

Kaloryczność komosy ryżowej jest niska i wynosi 120 kcal w 100g produktu. Charakteryzuje się ona także niskim indeksem glikemicznym w przeciwieństwie do tradycyjnych kasz.

Jakie zastosowanie w kuchni znajduje komosa ryżowa?

Dzięki swoim bogatym składnikom odżywczym, komosa ryżowa stosowana jest jako zamiennik wszelkich sypkich produktów, takich jak makaron, ryż, soja lub kasza. Jej przyrządzenie jest bardzo proste i zbliżone do sposobu przyrządzania ryżu. Jedyną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przed gotowaniem, jest opłukanie nasion komosy wodą. Robi się to w celu wypłukania saponin z surowej komosy ryżowej. Quinoa stanowi podstawę dań warzywnych lub zup.