Przed podbojem Ameryki w Peru uprawiano pierwsze gatunki papryki. Pod mianem „czerwonego złota” dotarła do Europy dzięki hiszpańskim poszukiwaczom. Kapsaicyna to substancja, dzięki której papryka posiada swoją charakterystyczną ostrość – im owoc mniejszy tym smak i aromat pikantniejszy. Papryka wędzona powstaje po zmieleniu wysuszonych owoców, a niecodzienny smak i aromat zawdzięcza powolnemu procesowi wędzenia.
Skąd pochodzi papryka wędzona?
Papryka wędzona, czyli smoked paprika jest hiszpańską przyprawą, która powstaje w procesie polegającym na suszeniu papryki przez jej wędzenie – drewno używane do wędzenia to dąb. Powstała przyprawa łączy ze sobą zapach dymu wędzarniczego oraz wyrazisty smak – to jedyna naturalna przyprawa nadająca smak oraz aromat wędzonki. W Hiszpanii, skąd pochodzi, używana jest przede wszystkim do produkcji Chorizo. Chorizo to hiszpańska tradycyjna kiełbasa. Jej niepowtarzalny posmak dymu idealnie nada się do gotowania i duszenia, dań z grilla i szaszłyków, przyprawiania sałatek i ziemniaków, jako składnik marynat do mięs i ryb.
Gdzie przyprawa jest dostępna?
Wbrew pozorom w Polsce dość trudno znaleźć paprykę wędzoną. Raczej jest przywożona z podróży lub dostępna w ekskluzywnych sklepach. Można spróbować szukać również na półkach hipermarketów. Jej cena oscyluje w okolicy kilku złotych za opakowanie.
Papryka wędzona to niewątpliwie wyjątkowa przyprawa, która potrafi zmienić smak potrawy w zupełnie coś innego (podkręci oraz wydobędzie smaki). Wywodzi się z Hiszpanii, ale ma również zastosowanie w kuchni węgierskiej – przez co zazwyczaj mylone jest jej pochodzenie.