Rogale Marcińskie, czyli biały mak w roli głównej

1 listopada w Poznaniu jest datą szczególną. Podobnie jak w całym kraju i tu obchodzony jest uroczyście Dzień Niepodległości, ale poznaniacy mają również wielkie święto głównej ulicy miasta – Święty Marcin. Nieodłącznym atrybutem związanym z tradycją 11 listopada są rogale Marcińskie, których najważniejszym składnikiem jest biały mak.

Biały mak w roli głównej, czyli najsmaczniejszy symbol Poznania
Choć pochodzący z Azji biały mak (podobnie jak nazywany europejskim mak niebieski) ma liczne zastosowania, w Polsce nieodłącznie kojarzony jest z rogalami Marcińskimi. Zwyczaj wypiekania rogali z białym makiem ma swoje źródła w odległej historii. Dawniej składano bogom ofiary z bydła rogatego. W czasach chrześcijańskich takich darów na ołtarzach już nie kładziono, ale wypiekano ciasta w formie rogów nawiązując w ten sposób do pogańskich zwyczajów.

Rogale Marcińskie z białym makiem, bakaliami, miodem, delikatnym ciastem półfrancuskim służyły przed wiekami celom charytatywnym. Jako że Święty Marcin słynął z dobroci i za życia był człowiekiem chętnie i często wspierającym biedaków, jemu właśnie wypiek poświęcili cukiernicy z Poznania, u których zamówienie składali zamożni mieszczanie oraz kler. Rogale rozdawano w dniu 11 listopada w kościołach lub na placach przed nimi. Rogal był symbolem podkowy, która miał zgubić koń Świętego Marcina.

Współcześnie nadal cześć rogali poznańscy mistrzowie cukiernictwa nieodpłatnie przekazują mieszkańcom miasta wymagającym opieki i wsparcia lub organizacjom pomocowym, na przykład Caritas. A pozostali poznaniacy kupują tony ciastek i świętują objadając się bezkarnie wyśmienitymi rogalami.

Receptura bez tajemnic

Sposób wypiekania rogali Marcińskich znany jest od wieków – receptura tajemnicą nie jest i każdy ma do niej dostęp. Rogal Marciński jest produktem regionalnym i jego nazwa podlega ochronie prawnej. Aby sprzedawany wypiek mógł nosić tę nazwę, cukiernik powinien posiadać stosowny certyfikat, który nadaje specjalna kapituła działająca w ramach Cechu Cukierników we współpracy z Urzędem Miasta. Obecnie prawo do produkowania i sprzedawania oryginalnych rogali z białym makiem ma 102 rzemieślników z Poznania i kilku innych miast Wielkopolski.

Mieszkańcy innych regionów mogą spróbować poznańskich smakołyków zawsze, gdy odwiedzą Poznań. Rogale dostępne są przez cały rok, choć w listopadzie sprzedaje się ich kilkakrotnie więcej niż w innych miesiącach.