Kilka wyśmienitych dań z ziemniaków

Podczas zakupów spożywczych nie warto zapominać o ziemniakach. Stanowią one integralny składnik tak bardzo wielu dań obiadowych, że jeżeli ma się w domu kilogram czy dwa tego najbardziej popularnego warzywa w Polsce, zawsze wyczaruje się z nich coś pysznego. Poniżej kilka pomysłów i inspiracji na obiady na bazie ziemniaków.

Pyszne placki ziemniaczane

Jedną z najbardziej popularnych dań w Polsce to pyszne placki ziemniaczane. Polacy lubią je jadać na wiele sposobów, na przykład jako placki po węgiersku z gulaszem, albo po prostu z kwaśną śmietaną. Chociaż placki ziemniaczane to takie typowo barowe danie, które przecież jest proste do wykonania, wcale nie jest tak łatwo znaleźć restaurację, w której podaje się pyszne placki.

placki ziemniaczane z koperkiem

Kluski śląskie

Kluski śląskie to bardzo popularny dodatek do drugiego dania, który jada się zamiast zwykłych tłuczonych ziemniaków. Kluski świetnie pasują do mięsa w sosie, ich przygotowanie jest banalnie proste, można też zrobić je na zapas, a następnie zamrozić. Kluski śląskie można też jadać solo, na przykład polane masłem i okraszone duszoną cebulą.

Knedle ze śliwkami

Aby przygotować pyszne knedle ze śliwkami, które są przecież daniem obiadowym jadanym na słodko, również potrzebne są dobrej jakości ziemniaki. Trzeba je ugotować do miękkości, a następnie przepuścić przez praskę. To właśnie z gotowanych ziemniaków przygotowuje się delikatne ciasto na knedle. To pyszne jesienne danie, które dzięki mrożonym śliwkom można tak naprawdę przygotować przez cały rok.

Pierogi ruskie

Ostatni pomysł na danie z ziemniakami to najpopularniejsze w Polsce pierogi czyli pierogi ruskie. Warto nauczyć się je robić, bo pyszny ziemniaczany farsz, do którego dodaje się bardzo dużo przy smażonej cebuli oraz biały ser, to przecież jedno z kultowych dań. W sklepach można wprawdzie kupić pierogi gotowe, jednak naprawdę trudno jest dostać tak pyszne jak te domowe. To oczywiście jeszcze nie wszystkie pomysły na dania z ziemniakami, jest tego dużo więcej, wystarczy sprawdzić w książce kucharskiej.

źródło zdjęcia placków ziemniaczanych w artykule: portal mniammniam.com