Termometr kuchenny – kryteria wyboru

Termometry są praktycznym narzędziem podczas gotowania lub grillowania do pomiaru temperatury jedzenia i koniecznością dla bezpiecznego spożycia produktów mięsnych. Dzieje się tak dlatego, że „metoda dotykowa” nie sprawdza się zbyt dobrze, gdyż różne kawałki mięsa mają inną strukturę. „Metoda cięcia” również nie działa zbyt wiarygodnie, ponieważ mięso wciąż chłonie tlen, a kolor na grillu nie odpowiada zatem późniejszej barwie na talerzu.  W tym poradniku dowiesz się więcej o rodzajach termometrów spożywczych i sposobie ich używania. Pod koniec powinieneś być w stanie wybrać najlepsze termometry spożywcze do swojej kuchni.

Termometr kuchenny – rodzaje

termometr kuchenny

Cyfrowe termometry do żywności mają wyświetlacz, który jest łatwy do odczytania nawet z daleka i w złych warunkach oświetleniowych. Urządzenia te zdobywają punkty za szybki czas reakcji, co czyni je bardzo przydatnymi do sprawdzania temperatury pod kątem bezpieczeństwa żywności. Termometr kuchenny do natychmiastowego odczytu i termometr cyfrowy z sondą to najczęstsze typy termometrów cyfrowych, które będą potrzebne w kuchni komercyjnej. Termometry te nazywane są również termometrami wkładanymi lub sondami do natychmiastowego odczytu. Mogą być używane do szybkiego pomiaru temperatury wewnętrznej gotowanej żywności. Wiele z nich jest po prostu na tyle dużych, że można je bez problemu nosić w kieszeni lub fartuchu. Jednorazowe wskaźniki temperatury to, jak sama nazwa wskazuje, jednorazowe artykuły gastronomiczne. Zapewniają one dokładne odczyty temperatury w ciągu 5 – 10 sekund. Świetnie nadają się do płynnej żywności, te termometry są zaprojektowane do pomiaru temperatury żywności podczas gotowania. Są one zaprogramowane do wykrywania określonej temperatury, zmieniając kolory, gdy ta temperatura zostanie osiągnięta. Kiedy potrzebujesz szybkiego odczytu temperatury, termopara nie zawodzi. Sondy termoparowe dają odczyt w ciągu 2-5 sekund. 

Termometr kuchenny – niezbędny element w kuchni

Jest to niezbędny element w kuchni, ponieważ można go skalibrować i dobrze wykonuje swoją pracę bez względu na to, czy jest umieszczony w grubej czy cienkiej żywności.  Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy użyć czytnika termopary, gdy jedzenie jest prawie w pełni ugotowane.  Używanie go wcześniej w procesie gotowania da niedokładne odczyty.