Moździerz kuchenny zaliczany jest do tych dodatków, które wydają się niepotrzebne. Wystarczy jednak choć raz z niego skorzystać, aby zmienić zdanie. Po kilku użyciach trudno sobie wyobrazić, aby używać dalej przypraw z torebki, które nie charakteryzują się takim smakiem i aromatem jak te świeże, przygotowane w moździerzu. Żeby jednak można było z takiego dodatku korzystać wygodnie i efektywnie, koniecznie trzeba go dobrze wybrać. Na co powinno się zwracać uwagę?
Do czego może być używany moździerz kuchenny?
Zanim jednak przejdzie się do tego, jak wybrać moździerz kuchenny, najpierw warto się zastanowić dokładnie nad tym, do czego on może być wykorzystywany. Innymi słowy, do jakich celów może się taki dodatek w kuchni przydać?
Profesjonalny moździerz z tłuczkiem do kuchni to idealne narzędzie do tego, aby rozdrabniać, ubijać czy też ucierać i mielić przyprawy, lub też innego typu półprodukty wykorzystywane kuchni. Rewelacyjne sprawdzi się np. do przygotowania świeżego pieprzu, czy też rozgniatania na miazgę orzechów.
Z jakiego materiału powinien być wykonany?
Żeby jednak można było korzystać z takiego moździerza w maksymalnie efektywny, ale też i wygodny sposób, koniecznie trzeba go wybrać, zwracając uwagę na to, z jakiego jest on zrobiony materiału. Co jest dostępnego na rynku i czym warto się zainteresować?
Jednym z popularniejszych rozwiązań są moździerze zrobione z drewna. Cechują się one naprawdę rewelacyjnym wyglądem, a także dość mocną konstrukcją. Niestety wadą takiej wersji jest to, że drewno potrafi pochłaniać zapachy i smaki rozgniatanych w nim produktów, które oczywiście przechodzą na kolejne.
Innego typu bardzo często wybieranym modelem jest moździerz ceramiczny. Jest dość tani, a przy tym bardzo atrakcyjny wizualnie. Co więcej, materiał ten nie wykazuje właściwości pochłaniania zapachów i smaków, więc nie będą one przechodziły na inne produkty. Jeśli chodzi o wadę tego materiału, to jest nią bez wątpienia dość duża waga. Oczywiście dla wielu osób może to być również zaleta, kluczowe jest jednak to, aby wziąć tę cechę pod uwagę podczas wybierania konkretnego materiału.