Na co zwrócić uwagę wybierając patelnię wok?

Wok jak powszechnie wiadomo jest jednym z najpopularniejszych naczyń i to nie tylko w kuchni azjatyckiej. Dzięki nietypowej budowie patelnia wok umożliwia gotowanie techniką stir-fry. Mowa tutaj oczywiście o charakterystycznej technice gotowania, w której podrzuca się składniki bezpośrednio na patelni. Na półkach sklepowych jest wiele modeli do wyboru, dlatego też warto dowiedzieć się jak wybrać patelnię wok, aby służyła nam latami.

Do czego służy wok?

Wok to dość głęboka patelnia, która doskonale nadaje się do szybkiego smażenia. Tego typu naczynie doskonale przyda się również do przygotowania potraw w bardzo głębokim tłuszczu. Wok sprawdzi się również do duszenia, czy też do gotowania w wodzie. Znakami charakterystycznymi patelni wok są oczywiście pochyłe brzegi, dzięki którym można liczyć na idealne rozprowadzenie ciepła po całym naczyniu. W dużej mierze to właśnie dzięki tej nietypowej patelni można kontrolować proces przyrządzania wielu potraw. 

Na co zwrócić uwagę wybierając patelnię wok?

Aby wybrać porządną patelnię wok należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, czy zależy nam głównie na szybkości i łatwości przygotowania potraw, czy też najważniejszą rolę odgrywa smak przyrządzonych potraw. Najważniejszym elementem jest oczywiście materiał. Żelazo jest bardzo ciężkie, dlatego też mogą pojawić się mniejsze lub większe trudności przy użytkowaniu patelni. Godne polecenia są patelnie wykonane w całości ze stali węglowej, które w swojej klasie i w swojej cenie nie mają sobie równych. Stal węglowa jest bardzo wytrzymała i co najważniejsze może pochwalić się dobrym współczynnikiem przewodności ciepła. Patelnia wykonana z tego materiału służyć będzie nawet kilka lat. 

Kształt patelni ma znaczenie

Półkoliste woki najlepiej sprawdzą się na kuchenkach gazowych. Jeżeli chodzi o płyty ceramiczne, to zdecydowanie lepiej sprawdzą się patelnie z lekko spłaszczonym dnem. Osoby, które nie wiedzą jak wybrać patelnię wok do swojej kuchni, mogą oczywiście skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawcy.